Название
МЕТФОРМИН САНДОЗ®
Основные свойства, форма выпуска
Категория назначения
Таблетки, вкриті плівковою оболонкою. таблетки по 500 мг: білі довгасті двоопуклі таблетки, вкриті плівковою оболонкою, з рисками з обох боків і маркуванням «М 500» з одного боку таблетки; таблетки по 850 мг: білі довгасті вкриті плівковою оболонкою таблетки з гладкою поверхнею; з одного боку – опуклі, із серпоподібною насічкою і маркуванням «М 850»; з іншого – з рискою і поверхнею, обробленою за типом «snap tab» (з додатковою лінією розламу посередині).
Состав
діюча речовина: metformin; 1 таблетка містить метформіну гідрохлориду 500 мг або 850 мг; допоміжні речовини: целюлоза мікрокристалічна, натрію крохмальгліколят (тип А), коповідон Va64, кремнію діоксид колоїдний безводний, магнію стеарат; плівкове покриття: опадрі білий OY-L-28900, який складається з лактози моногідрату, гіпромелози (гідроксипропілметилцелюлози), титану діоксиду (Е 171), макроголу 4000.
Фармакотерапевтическая группа
Пероральні гіпоглікемізуючі засоби. Бігуаніди. Код АТС А10В А02.
Фармакологические свойства
Краткие показания
Показания
Цукровий діабет ІІ типу (інсуліннезалежний) у дорослих при неефективності дієтотерапії (особливо у хворих, які страждають на ожиріння). Цукровий діабет І типу у комбінації з інсуліном.
Противопоказания
Підвищена чутливість до діючої речовини або до будь-якого іншого компонента препарату. Діабетичний кетоацидоз, діабетична прекома, кома, порушення функції нирок (кліренс креатиніну < 60 мл/хв.), гострі захворювання, що перебігають з ризиком розвитку порушень функції нирок (дегідратація (при діареї, блюванні), пропасниця, тяжкі інфекційні захворювання, стани гіпоксії (шок, сепсис, ниркові інфекції, бронхолегеневі захворювання), значні клінічні прояви гострих і хронічних захворювань, що можуть призводити до розвитку тканинної гіпоксії (серцева або дихальна недостатність, гострий інфаркт міокарда тощо), тяжкі хірургічні операції і травми (коли доцільне проведення інсулінотерапії), порушення функції печінки, хронічний алкоголізм, гостре отруєння алкоголем, лактатацидоз (у тому числі в анамнезі), застосування не менше 2-х днів до і протягом 2-х днів після проведення радіоізотопних або рентгенологічних досліджень з введенням йодвмісної контрастної речовини, дотримання гіпокалорійної дієти (менше 1000 кал/добу). Період вагітності та годування груддю. Не рекомендується застосовувати препарат особам віком старше 60 років, які виконують важку фізичну роботу, що пов'язано з підвищеним ризиком розвитку лактатацидозу.
Применение
Доза препарату встановлює лікар індивідуально залежно від рівня глюкози у крові. Початкова доза для дорослих становить 500-1000 мг на добу. Через 10-15 днів дозу препарату можна поступово підвищити залежно від рівня цукру у крові. Підтримуюча доза препарату зазвичай становить 1500-2000 мг на добу. Максимальна доза – 3000 мг. Для зменшення побічних явищ з боку травного тракту добову дозу слід розподілити на 2-3 прийоми. Таблетки слід приймати не розжовуючи під час або після їди. Тривалість лікування визначає лікар залежно від тяжкості та перебігу захворювання. Комбінація з інсуліном Для досягнення кращого контролю рівня цукру в крові метформін і інсулін можна комбінувати. Метформін призначають у звичайній дозі – 1 таблетка по 500 мг 2-3 рази на добу, а доза інсуліну залежить від встановлених значень рівня цукру в крові. Пацієнти літнього віку У пацієнтів літнього віку доза метформіну залежить від функціонального стану нирок, який потребує регулярної оцінки. Для полегшення прийому таблеток по 850 мг їх можна розподілити на 2 частини, але обидві половинки слід прийняти безпосередньо одну за іншою. Для розподілу таблетки її слід покласти на тверду поверхню опуклою стороною догори і натиснути одночасно на обидві частини, праворуч і ліворуч від серпоподібної насічки.
Передозировка
При застосуванні метформіну у дозі 85 г розвитку гіпоглікемії не спостерігалося, навіть якщо в цих умовах розвивався лактатацидоз. Ранніми симптомами лактатацидозу є нудота, блювання, діарея, підвищення температури тіла, біль у животі, біль у м’язах, у подальшому можуть відзначатися прискорення дихання, запаморочення, порушення свідомості і розвиток коми. Лікування: при перших ознаках лактатацидозу лікування метформіном необхідно припинити, хворого терміново госпіталізувати і, визначивши концентрацію лактату, уточнити діагноз. Найефективнішим методом видалення з організму лактату і метформіну є гемодіаліз. Терапія симптоматична.
Взаимодействие
Побочные действия
Дети, беременные, водители
Застосування у період вагітності або годування груддю Препарат не застосовують під час вагітності та у період годування груддю. Під час лікування метформіном годування груддю слід припинити. Діти Препарат не застосовують дітям. Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або роботі з іншими механізмами Монотерапія метформіном не призводить до виникнення гіпоглікемії і тому не впливає на здатність керувати транспортними засобами та іншими механізмами. Однак пацієнтів слід проінформувати про ризик виникнення гіпоглікемії при застосуванні метформіну у комбінації з іншими протидіабетичними препаратами (інсулін, похідні сульфонілсечовини, репаглінід).
Специальные указания
Условия хранения