Название
Мотинол таблетки, п/о, по 10 мг
Основные свойства, форма выпуска
Таблетки, вкриті оболонкою.
Таблетки, вкриті оболонкою, білі або злегка кремові двоопуклі, круглої форми з гладеньким покриттям. З одного боку таблетки нанесено відбиток логотипа Р і цифри 10, з іншого боку таблетка гладенька.
Категория назначения
Без рецепта.
Состав
діюча речовина: домперидон;
1 таблетка містить 10 мг домперидону у вигляді домперидону малеату;
допоміжні речовини: крохмаль кукурудзяний, натрію докузат 85% – натрію бензоат 15%
(Е 211), целюлоза мікрокристалічна, лактози моногідрат, повідон, магнію стеарат, кроскармелози натрієва сіль, оболонка таблетки, яка містить сорбіт (Е 420), етанол.
Фармакотерапевтическая группа
Стимулятори перистальтики. Код АТС A03F А03.
Фармакологические свойства
Мотинол – це периферичний антагоніст дофаміну з протиблювотними та гастрокінетичними властивостями, близький за структурою до бутирофенонів.
Гастрокінетична дія Мотинолу полягає у посиленні перистальтики стравоходу та тиску кардиального сфінктера стравоходу, у збільшенні тривалості перистальтичних скорочень антрального відділу шлунка та дванадцятипалої кишки, у підвищенні рівня координації між моторною діяльністю шлунка та дванадцятипалої кишки. Усе це сприяє швидшому випорожненню шлунка та зменшенню періоду проходження харчових мас через тонкий кишечник. При цьому Мотинол не впливає на секреторну діяльність шлунка.
Протиблювотна дія Мотинолу полягає у купіруванні блювання, спричиненого стимуляцією хеморецепторів тригерних зон, розташованих поза гематоенцефалічним бар'єром, такими агентами, як апоморфін, гідергін, морфін, L-допа.
Мотинол не чинить центральної дії, оскільки він у незначній мірі проникає крізь гематоенцефалічний бар'єр. Однак цей препарат стимулює виділення пролактину з гіпофіза, при цьому він не впливає на синтез альдостерону.
Мотинол швидко абсорбується при пероральному прийомі. Знижена кислотність шлункового соку знижує абсорбцію Мотинолу. Максимальна концентрація в плазмі досягається приблизно через 1 годину. Низька біологічна доступність перорального Мотинолу (15%) обумовлена інтенсивним метаболізмом його в стінці кишечнику та печінки. При пероральному прийомі Мотинол не кумулює та не індукує власний обмін: максимальний рівень у плазмі через 90 хв (21 нг/мол) після двотижневого перорального прийому по 30 мг на день був практично таким же, як після прийому першої дози (18 нг/мол), за винятком головного мозку, де його концентрація незначна, та у грудному молоці, де концентрація Мотинолу в 4 рази нижча за відповідну концентрацію в плазмі крові. Мотинол на 91-93 % зв'язується з білками плазми.
Метаболізм домперидону в печінці включає в себе гідроксилювання та окисне N-дезалкілування. Дослідження метаболізму in vitro з діагностичним інгібітором показали, що CYP3A4 є головною формою цитохромів P450, які залучені до N-дезалкілування, у той час як CYP3A4 і CYP2E1 залучені до ароматичного гідроксилювання Мотинолу. Продуктами метаболізму Мотинолу за участю цих двох механізмів є гідроксидомперидон і 2,3-дигідро-2-оксо-1-н-бензимідазол-1-пропіонова кислота. Виведення їх із сечею та калом становить, відповідно, 31 % та 66 % від пероральної дози. Період напіввиведення з плазми після прийому разової дози становить 7-9 годин у здорових добровольців, але подовжений у хворих на тяжку ниркову недостатність. Виведення препарату в незміненому стані дуже незначне (10 % з калом і приблизно 1 % із сечею).
Показания
Для полегшення симптомів епігастрального дискомфорту та печії, що іноді спостерігаються після їди, таких як відчуття переповненості шлунка, нудота, здуття живота та відрижка.
Для полегшення симптомів нудоти та блювання, що тривають менше 48 годин.
Противопоказания
· Встановлена гіперчутливість до компонентів препарату.
· Випадки, коли стимуляція моторної діяльності шлунково-кишкового тракту може бути небезпечною, наприклад при шлунково-кишковій кровотечі, механічній непрохідності або перфорації.
· Хворі з пролактин-секреторною пухлиною гіпофіза (пролактиномою).
· Печінкова або ниркова недостатність.
· Одночасне застосування кетоконазолу, еритроміцину або інших сильнодіючих інгібіторів CYP3A4, лікарських засобів, які подовжують інтервал QT, таких як флуконазол, вориконазол, кларитроміцин, аміодарон, телітроміцин.
Применение
Пероральний прийом препарату рекомендований до вживання їжі. При прийомі препарату після їди його абсорбція уповільнюється.
Для полегшення симптомів дискомфорту у шлунку, що виникають після їди.
Дорослі і діти старше 12 років з масою тіла не менше 35 кг: 1-2 таблетки по 10 мг 3-4 рази на день. Максимальна добова доза – 8 таблеток (80 мг).
Максимальна тривалість лікування – 2 тижні.
Для полегшення симптомів нудоти та блювання.
Дорослі і діти старше 12 років з масою тіла не менше 35 кг: 1-2 таблетки по 10 мг 3-4 рази на день. Максимальна тривалість лікування – 48 годин.
Передозировка
Симптоми: сонливість, порушення орієнтації та екстрапірамідні розлади, особливо у дітей.
Лікування. Специфічних антидотів у випадку передозування не існує. Рекомендується промивання шлунка, застосування активованого вугілля та пильний лікарський нагляд. Симптоми, як правило, минають за 24 години.
При розвитку екстрапірамідних реакцій можна застосовувати антихолінергічні, антигістамінні препарати або засоби проти паркінсонізму.
Взаимодействие
Ефективна дія Мотинолу нейтралізується при одночасному прийомі антихолінергічних засобів. Не слід приймати антацидні та антисекреторні препарати разом з Мотинолом, оскільки вони знижують його біодоступність після прийому внутрішньо.
Основний шлях метаболічних перетворень домперидону – через цитохром Р450 3А4. Результати досліджень in vitro дають можливість припустити, що при сумісному застосуванні з лікарськими засобами, які значною мірою пригнічують ці ферменти, може виникнути підвищення рівня домперидону в плазмі.
Приклади інгібіторів цитохрому Р450 3А4 включають такі препарати:
· антибіотики з групи макролідів;
· інгібітори ВІЛ-протеази;
· нефазодон.
Теоретично, оскільки Мотинол чинить гастрокінетичну дію, він повинен впливати на абсорбцію пероральних препаратів, які приймають одночасно, зокрема препарати, у яких вивільнення активної речовини уповільнено, або препаратів, які вкриті кишковорозчинною оболонкою. Однак у хворих, які стабільно приймали дигоксин або парацетамол, одночасний прийом домперидону не впливав на рівень цих препаратів у крові.
Мотинол також може поєднуватися з:
· нейролептиками, дію яких він посилює;
· дофамінонергічними агоністами (бромокриптином, L-допою), небажані периферичні дії яких, такі як порушення травлення, нудота, блювання, він пригнічує без нейтралізації основних властивостей.
Побочные действия
Сумарна частота побічних ефектів при пероральному застосуванні Мотинолу становить не більше 7%. За умови дотримання рекомендацій з дозування та тривалості лікування домперидон зазвичай переноситься добре, і небажані явища виникають нечасто.
Оцінка частоти виникнення побічних реакцій: дуже часто (≥ 1/10); часто (≥ 1/100 до <1/10); нечасто (≥ 1/1000 до <1/100); рідко (≥ 1/10000 до <1/1000); дуже рідко (<1/10000), включно з ізольованими даними.
З боку імунної системи: дуже рідко – алергічні реакції, включаючи анафілаксію, анафілактичний шок, ангіоневротичний набряк, кропив’янку, гіперчутливість.
З боку ендокринної системи: рідко – підвищення рівня пролактину.
Психічні розлади: нервозність, роздратованість, ажитація, депресія, тривожність, зниження або відсутність лібідо.
З боку нервової системи: дуже рідко – сухість у роті, безсоння; запаморочення, спрага, судоми, млявість, головний біль, акатазія.
З боку серцево-судинної системи: набряк, відчуття серцебиття, порушення частоти та ритму серцевих скорочень, подовження інтервалу QT (частота невідома); дуже рідко (<1/10 000) - шлуночкові аритмії.
З боку шлунково-кишкового тракту: рідко – гастроінтестинальні розлади, включаючи абдомінальний біль, регургітація, зміна апетиту, нудота, печія, запор; дуже рідко – короткочасні кишкові спазми, діарея.
З боку шкіри та підшкірних тканин: дуже рідко – свербіж, висипання.
З боку репродуктивної системи та молочних залоз: рідко - галакторея, гінекомастія, аменорея, набряк молочних залоз, біль у ділянці молочних залоз, порушення лактації, нерегулярний менструальний цикл.
З боку опорно-рухової системи та сполучної тканини: рідко – біль у ногах, астенія.
З боку сечовидільної системи: затримка сечі, дизурія, часте сечовипускання.
Інше: кон’юнктивіт, стоматит.
Зміни лабораторних показників: підвищення рівня АЛТ, АСТ і холестерину.
Оскільки гіпофіз знаходиться поза гематоенцефалічним бар’єром, домперидон може спричинити підвищення рівня пролактину. У поодиноких випадках така гіперпролактинемія може призводити до нейроендокринних побічних ефектів, таких як галакторея, гінекомастія та аменорея.
Екстрапірамідні побічні явища трапляються виключно у дорослих. Ці побічні реакції зникають спонтанно і повністю невдовзі після припинення лікування.
Дети, беременные, водители
Застосування в період вагітності або годування груддю.
В експериментах на тваринах у дозах до 160 мг/кг/день не було виявлено тератогенної або первинної ембритоксичної дії Мотинолу. Дотепер немає даних про підвищення ризику виникнення вад розвитку у людини. Препарат слід застосовувати після консультації з лікарем тільки в тому випадку, коли очікуваний терапевтичний ефект перевищує потенційний ризик для матері і плода. У жінок концентрація домперидону в грудному молоці в 4 рази нижча за відповідну концентрацію в плазмі. Не відомо, чи має цей рівень негативний вплив на немовлят, тому у разі застосування препарату рекомендоване припинити годування груддю.
Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або роботі з іншими механізмами.
Слід враховувати ймовірність побічних ефектів з боку нервової системи.
Діти.
Застосування препарату можливе у дітей старше 12 років з масою тіла не менше 35 кг.
Специальные указания
Препарат містить крохмаль кукурудзяний та лактозу.
При спільному прийомі антацидних або антисекреторних препаратів їх слід приймати після їди, а не до їди, тобто їх не слід приймати одночасно з Мотинолом.
Условия хранения
Термін придатності. 5 років
Зберігати в недоступному для дітей місці при температурі 15-30 °С.
Не застосовувати після закінчення терміну придатності, зазначеного на упаковці.