Название
СЕННЫ ЛИСТЬЯ
Основные свойства, форма выпуска
Листя. Подрібнена сировина : Шматочки листя та плодів з домішкою шматочків стебел, пуп’янків та квіток різноманітної форми, які проходять крізь сито з отворами діаметром 7 мм. Колір листя сірувато-зелений, жовтувато-зелений, плодів – зеленувато-коричневий, пуп’янків та квіток – жовтий. Запах слабкий. Порошок крупний: Шматочки листя, стебел, плодів та квіток різноманітної форми, сірувато-зеленого, жовтувато-зеленого, зеленувато-коричневого кольору з жовтими вкрапленнями, які проходять крізь сито з отворами діаметром 2 мм. Запах слабкий.
Категория назначения
Средства, влияющие на пищеварительную систему и метаболизм Слабительные средства
Состав
діюча речовина: folia sennae; 1 пачка містить листя сени.
Фармакотерапевтическая группа
Проносні засоби. Код АТС А06А В06. Сени листя містять флавоноїди, антраглікозиди (сенозидин А і В, реін, алое-емодин), органічні кислоти, смолисті речовини. Цей комплекс біологічно активних речовин чинить м’яку проносну дію. Проносна дія відвару із Сени листя проявляється через 6 – 10 годин після прийому і зумовлена антраглікозидами, які посилюють моторну функцію товстого кишечнику
Фармакологические свойства
Краткие показания
Показания
Запори, обумовлені атонією кишечнику різної етіології.
Противопоказания
Підвищена індивідуальна чутливість до препаратів сени, гострі запальні захворювання шлунково-кишкового тракту (хвороба Крона, коліти, виразковий коліт), нудота, блювання, недіагностовані захворювання травної системи, які можуть бути результатом гострих кишкових захворювань та/або хірургічних втручань (дивертикуліт, апендицит, перитоніт, часта діарея), кишкова непрохідність/паралічна кишкова непрохідність, спастичний запор, органічні ураження печінки, епігастральний біль невизначеного походження, спастичний біль, тяжкі порушення водно-сольового балансу (гіпокаліємія), ректальні геморагії, геморой, тріщини прямої кишки, спастичний коліт, гепатит, панкреатит, нефрозонефрит; вагітність, період годування груддю; дитячий вік до 12 років.
Применение
2 столові ложки листя вміщують в емальований посуд, заливають 200 мл гарячої кип’яченої води, закривають кришкою і настоюють на киплячій водяній бані 30 хв. Витримують при кімнатній температурі до повного охолодження, проціджують, залишок віджимають до отриманого відвару. Об’єм відвару доводять кип’яченою водою до 200 мл. 2 фільтр-пакети вміщують у скляний або емальований посуд, заливають 200 мл окропу, закривають і настоюють до повного охолодження. Перед вживанням відвар рекомендується збовтати. Дорослим приймати у теплому вигляді по 1/3-1/2 склянки на ніч або по 1 столовій ложці 1-3 рази на день. Дітям старше 12 років, за рекомендацією лікаря, залежно від віку – від 1 столової ложки до 1/4 склянки на ніч. Тривалість лікування визначає лікар індивідуально для кожного пацієнта.
Передозировка
При передозуванні може розвинутися діарея, що спричинює порушення водно-сольового балансу, кишкові коліки, подразнення органів травного тракту, яке спричинює нудоту, епігастральний біль, судоми, погіршення функції кишечнику, судинний колапс та метаболічний ацидоз. У разі передозування слід звернутися до лікаря. Лікування симптоматичне, включаючи промивання шлунка. Якщо існує небезпека серйозної діареї, рекомендована регідратація (прийом великої кількості води).
Взаимодействие
На сьогодні про випадки клінічно значущої лікарської взаємодії не повідомлялося. Можливе зниження рівня діючих речовин у сироватці при одночасному застосуванні хінідину сульфату (антиаритмічного препарату) через конкуруючі властивості з антрахіноновими проносними засобами. Одночасне застосування із серцевими глікозидами внаслідок гіпокаліємії може спричинити серцеву аритмію. При одночасному застосуванні антиаритмічних засобів, діуретиків та кортикостероїдів розвивається м’язова слабкість.
Побочные действия
Можливі незначний біль у ділянці живота, коліки, судоми, подразнення слизової оболонки кишечнику, метеоризм. У таких випадках дозу зменшують. Рідко спостерігаються артеріальна гіпотензія, втомлюваність, міопатія, порушення функції нирок, знебарвлення сечі, а також гіперальдостеронізм. Ці побічні реакції зазвичай оборотні і швидко минають після припинення прийому проносного засобу. Тривале (до кількох років) застосування і зловживання препаратами сени може призвести до виникнення нудоти, втрати маси тіла, гарячки, болю у кістках, тетанії, атонії та атрофії гладкої мускулатури товстої кишки і порушення її інервації, відкладання у слизовій оболонці антроглікозидів, меланозу, іноді до зневоднення, діареї, гіпокаліємії та гіпомагніємії.
Дети, беременные, водители
Діти Дітям віком до 12 років сени листя не призначають. Застосування у період вагітності або годування груддю Безпека та ефективність застосування препарату у період вагітності та годування груддю не вивчались, тому не слід призначати сени листя в цей період. Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або роботі з іншими механізмами Не впливає.
Специальные указания
При відсутності очікуваного ефекту доза препарату може бути збільшена, але тільки за попередньою консультацією лікаря. Категорія відпуску Без рецепта.
Условия хранения
Зберігати в недоступному для дітей місці , в оригінальній упаковці при температурі не вище 25 °С. Приготовлений відвар – у прохолодному (8-15 оС) місці не більше 2 діб.