ЛАВАНДОВЕ ЕФІРНА ОЛІЯ
Отримують
методом парової дистиляції з суцвіть лаванди вузьколистої, або (синоніми) лаванди справжньої, лаванди звичайної, лаванди лікарської - Lavandula anqustifolia Mill., або (синоніми) Lavandula vera D.C., Lavandula offiсіnalis Chaix. (Сімейство ясноткові - Lamiacea).
Походження рослини:
Середземномор'ї.
Поширення рослини
У природному вигляді ростуть в районі Середземномор'я, в Персії, на півдні Франції, Канарських островах. Як ефіроолійних рослин культивують в країнах Середземномор'я, в Криму, Середній Азії, на Кавказі, Марокко, Англії, Росії, Північній Америці, Австралії.
Властивості олії:
рухлива безбарвна або жовто-зелена рідина, злегка пекучого гіркого смаку, що володіє запахом свіжих квіток лаванди з відтінком деревини.
Основні компоненти олії
У складі лавандової олії міститься близько 300 різних органічних сполук. Головні з них: линалилацетат (35 - 55%), ліналоол (30 - 35%), терпінен-4-ол (до 5%), лавандулілацетат. Неповторний аромат лавандової олії надають не тільки основні, але і мінорні компоненти, багато з яких мають сильний запах і малі пороги нюху. До них відносяться α-туйен, α-пінен, камфен, Сабіна, 3-октенол, мирцен, α-фелландрен, α-терпінен, цімол, лімонен, 1,8-цинеол, оцімен, терпінен, терпінолен, сабіненгідрат, 1-октен -3-іл-ацетат, борнеол, лавандулол, α-терпінеол, нерол, борнілацетат, нерілацетат, геранілацетат, β-каріофіллен, каріофілленоксід, кумарин, β-фарнезен, гермакрен D, γ-кадинен.
Дія:
бактерицидну, протигрибкову, противірусну, противопаразитарну, антисептичну, антіконвульсивну, антиалергічну, відхаркувальну, спазмолітичну, антисклеротичну, тонізуючу, антисептичну, антитоксичну, протизапальну, антиоксидантну, імуномодулюючу, седативну, болезаспокійливу, жовчогінну, радіопротекторну, гіпотензивну, сечогінну, потогінну, заспокійливу, цітофілактичну, дезодоруючу.
Врівноважує процеси в центральній нервовій системі. Покращує настрій, заспокоює, знімає перезбудження, зменшує агресію, усуває плаксивість, істеричні реакції і безсоння, викликає стан внутрішнього спокою, є сильним антидепресантом.
Лаванда проявляє властивості адаптогена, підвищуючи пристосувальні можливості організму до нових кліматичних умов, зміни часових поясів, магнітним збурень.
Олія проявляє високу антибактеріальну активність відносно коків і паличковидних форм бактерій. Є ефективним імуномодулятором. Діючи на Т-ланку імунітету, підвищує кількість і функціональну активність Т- і NК-клітин, підвищує кількість Т-хелперів, знижуючи при цьому кількість Т-супресорів. Нормалізує функціональну активність В-лімфоцитів, підвищує вміст IgM, знижує рівень IgЕ. Підвищення імунологічної реактивності організму, а також його неспецифічної резистентності і зменшення мікробно-вірусної обсіювання повітря при ароматизації приміщень сприяє значному зниженню рівня захворюваності на ГРЗ та грип в дитячих дошкільних установах, школах і виробничих колективах.
Володіючи властивостями антиоксиданта, лаванда нормалізує показники перекисного окислення ліпідів. При цьому зменшується вміст дієнових коньюгантов в крові, що є вторинними продуктами перикисного окислення ліпідів. Антиоксидантні властивості сприяють уповільненню процесів старіння клітин.
Стабілізуючи проникність клітинних мембран і збільшуючи їх енергетичний потенціал, лаванда підвищує життєздатність клітин організму. Впливаючи на активність відповідних ферментів, олія нормалізує клітинні окислювально-відновні реакції. При цьому нормалізується ліпідний обмін: знижується підвищений рівень загальних ліпідів і бета-ліпопротеїдів, що мають значення у розвитку атеросклерозу (знижується коефіцієнт атерогенності). В експериментах підтверджена здатність олії «очищати» кровоносні судини від атерогенних бляшок.
Позитивно впливаючи на стан капілярів, олія покращує кровопостачання головного мозку і серця. Лаванда тонізує роботу серця, зменшує серцебиття, сприяє зниженню артеріального тиску.
Лавандова олія має виражену протизапальну активність, перш за все, за рахунок інгібуючої дії на ферменти, що окислюють ліпіди. При цьому нормалізується формула крові, в якій знижується кількість паличкоядерних нейтрофілів і підвищується число лімфоцитів. Олія підвищує активність сурфактанту легень, кількість якого знижується при хронічних легеневих захворюваннях.
Трояндова олія нормалізує діє на гормональний статус. Підвищуючи рівень кортикостерону в 2 рази, вона сприяє поліпшенню уваги і пам'яті, підвищенню кількості і якості виконуваної роботи і зменшенню кількості помилок. При деяких патологіях підвищує знижені показники інсуліну.