Евкаліптова ЕФІРНА ОЛІЯ
Отримують
з різних видів евкаліпта. Для медичних і лікувальних цілей в основному використовують евкаліптові ефірні олії цінеольного типу (містять 65 - 90% 1,8-цинеолу), які витягають паровою дистиляцією листя разом з кінцями гілок з евкаліпта кулькового (EucaliptusglobulusLabill.), Евкаліпта австралійського (Eucaliptusaustraliana BakerandSmith), евкаліпта променистого (EucalyptusradiateSieber), евкаліпта многопріцветнікового (EucalyptuspolybracteaR.T. Baker), евкаліпта запашного (Eucalyptus dives), евкаліпта Сміта (Eucalyptus smithii F.Muell. ex RTBaker), евкаліпта маслянистого (Eucalyptus oleosa F.Muell. ex Miq.) , евкаліпта тернисто-чагарникового (Eucalyptus dumosa A.Cunn. ex Ox ley), а також Eucaliptusfruticetorumі інших видів. Рід евкаліпт відноситься до сімейства миртових (Myrtaceae) .Ефірний оліяно-сирець з різних видів евкаліпта зазвичай піддають додаткової перегонці чи ректифікації, отримуючи різні сорти олії з більш низьким (70-75%) і більш високим (80-85%) вмістом цинеолу.
Походження та поширення рослини
Існує понад 700 видів евкаліпта. Велика їх частина виростає в Австралії, Новій Зеландії і Тасманії, утворюючи своєрідні лісу, в яких 4/5 всіх дерев представлені евкаліптами. Всього кілька видів виростають в Індонезії і Нової Гвінеї, один вид зустрічається на Філіппінах. Тільки 15 видів ростуть за межами Австралії, і тільки 9 відбуваються не з Австралії. В даний час евкаліпти культивуються в багатьох країнах з тропічним, субтропічним і помірним кліматом на всіх континентах. Їх розводять, перш за все, за здатність швидко рости і осушувати заболочену місцевість. Ці рослини можна зустріти в сирих, болотистих місцях в Європі (Іспанія, Португалія, Південна Франція), Африці, Індії, Китаї, Південній і Північній Америці і в інших місцях.
Властивості олії
Евкаліптове ефірна олія з евкаліпта кулькового (EucaliptusglobulusLabill.), - легкоподвижная, прозора, безбарвна або злегка забарвлена в жовтуватий колір рідина з сильним, свіжим, характерним запахом камфорних тонів. Олія з інших видів евкаліпта може дещо відрізнятися по ароматичного букету, а його колір може варіювати від безбарвного до червонуватого і коричневого. Ефірні олії евкаліптів різних видів мають подібними фармакологічними властивостями і в ароматерапії використовуються аналогічно.
Основні компоненти олії
Головним компонентом евкаліптової ефірної олії є 1,8-цинеол (65-85%). Кількість монотерпенові вуглеводнів, серед яких переважає α-пінен, зазвичай не перевищує 16%. Відзначено наявність пінокарвона (1-3%), пінокарвеола (2-4%), аромадендрена (до 1,5%), глобулол (більше 0,7%), альфа-Терпіння ацетату (до 1%) та інших сполук.
Дія:
антисептичну, антибактеріальну, противірусну, протизапальну, болезаспокійливу, спазмолітичну, діуретичну, відхаркувальну, жарознижувальну, потогінну, ранозагоювальну, противоревматическое, антипаразитарні.
Олія має сильну бактерицидну ефектом. Ароматизація повітря евкаліптовим олією є ефективним засобом знезараження і дезодорування повітря в приміщенні. Розпилення 2% емульсії ефірної олії вбиває 70% стафілококів. Це дозволяє використовувати його для профілактики зараження повітряно-крапельними інфекціями і лікування багатьох інфекційних захворювань.
Дослідженнями вітчизняних вчених встановлено імуномодулюючу і антиканцерогенну дію евкаліптової олії. Воно підвищує активність як Т-, так і В-ланки імунітету. Його застосування показано при зниженні неспецифічної резистентності організму і вторинних імунодефіцитах.
Гарячі і холодні інгаляції дозволяють швидко і ефективно усунути запальні і застійні явища в органах дихання і носоглотки, очистити дихальні шляхи і позбутися від нежиті та кашлю при трахеїті, бронхіті, запаленні і туберкульозі легенів. Інгаляції і полоскання усувають запалення, надають знеболюючу та жарознижуючу дію при ангіні, тонзиліті, ларингіті, синуситі, риніті, застуді, лихоманці.
Ванни з евкаліптовим олією швидко і ефективно усувають інфекційні запалення в сечостатевій системі (цистит, уретрит, колибациллеза, молочниця). У жінок олія нормалізує лужний баланс піхви, перешкоджає розвитку молочниці. Є протиерозійним засобом.
Нормалізує вуглеводний обмін і м'яко знижує рівень цукру в крові.
Сприяє насиченню крові киснем і є ефективним засобом від головного болю, пов'язаного з духотою, гіподинамією і втомою.
Знімає м'язову напругу після фізичних навантажень. Є хорошим протиревматичні засобом, що усуває набряклість і біль в суглобах при артритах.
Евкаліптова олія робить сильний вплив на нервову систему і емоційний фон. Різкий камфорний запах евкаліпта будить резервні сили організму, усуває сонливість і підвищену стомлюваність, посилює концентрацію уваги і покращує розумову діяльність.