МАСЛО ЖОЖОБА, АБО Симмондса КИТАЙСЬКОЇ
(Oleum Simmondsiae)
Отримують
з насіння жожоба (або хохоби, або Симмондса китайської) - Simmondsia chinensis (сімейство сіммондсіевие - Simmondsiaceae).
Короткий опис рослини
Це дводомний сильно гіллястий вічнозелений чагарник 1-2 м заввишки з сидячими, супротивними, цілісним листям. Квітки дрібні, одностатеві, позбавлені пелюсток. Плід - тригранна коробочка. У м'ясистих сім'ядолях насіння є значна кількість рідкого воску (ефірів жирних кислот і спиртів), який більше ніде в рослинному світі невідомий. Ця рослина-довгожитель, може жити понад 100 років і навіть досягати 200-річного віку.
Поширення рослини
Симмондса - виростає в пустельних і напівпустельних районах на південному заході США і в Північно-Західній Мексиці. Оскільки Симмондса дуже невибаглива до грунтових умов, вкрай засухо- і соле стійка, то її культура налагоджена в пустельних районах.
Властивості і склад олії
У складі жирної олії жожоба (рідкого воску) є жирні кислоти - гадолеіновая (65-80%), ерукова (10-22%), олеїнова (5-15%), нервоновая (до 3,5%), пальмітинова (до 3 %), пальмітолеіновая (до 1%), бегеновая (1%) та інші (до 3%), а також ефіри жирних кислот, амінокислоти, колаген, вітамін Е. У наші дні унікальний рідкий рослинний віск придбав найбільше значення як замінник спермацету - рідкого тваринного воску, одержуваного з голови кошалота. Спеціальні дослідження американських вчених показали, що в хімічному складі і властивостях рідкого воску жожоба і спермацету є багато спільного. Олія дуже стійка до прогоркання. Цю властивість пояснюють значним вмістом вітаміну Е, який є сильним антиоксидантом. Для запобігання прогоркання і продовження терміну придатності інших жирних олій рекомендується додавати до них 1-2% олії жожоба.
Дія і показання до застосування олії
Олія жожоба - ідеальний засіб для повсякденного догляду за шкірою і волоссям будь-якого типу. Воно відрізняється тонкою текстурою, високою проникаючою здатністю, регенеруючою, пом"якшуючою, зволожуючою і протизапальною дією. При нанесенні на шкіру і волосся олія повністю всмоктується і не залишає жирного сліду, зручно для догляду за шкірою після гоління.
Особливо ефективно використання олії жожоба для догляду за ніжною шкірою новонароджених при попрілостях, висипу, сухій шкірі. Її використовують для догляду за шкірою навколо очей, а також сухими, обвітреними і потрісканими губами.
При регулярному використанні олії жожоба сприяє омолодженню втомленою і в'ялої шкіри, усунення зморшок і попередженню появи нових.
У косметиці та дерматології олія жожоба широко використовується як самостійно, так і в сумішах з іншими жирними та ефірними оліями. Її застосовують при стріях (розтяжках, рубцях після вагітності), дрібних травмах, тріщинах, сонячних опіках, вугрової висипки, ущільненні на долонях, ліктях, підошвах ніг. Олія жожоба пом'якшує хворобливі прояви і свербіж при дерматитах, псоріазі, екземі. Її також використовують для догляду за віями, бровами, пофарбованими, сухим і ламким волоссям і при лупи.
До базисних жирних олій, що входять до складу масажних композицій для лікування целюліту, ожиріння, атріту і артрозу, бажано додавати від 2 до 50% олії жожоба.
Способи застосування
Масаж, маски для волосся. 1 столову ложку олії жожоба нанести на волосяну частину голови, зробити легкий масаж і залишити олію на ніч, вранці змити. До 1 столової ложки олії жожоба можна додати 3-5 крапель розмаринового, іланг-ілангового або петітгрейнового ефірних олій. Отриману суміш використовують як живильну олію для волосся, завдаючи на волосяну частину голови на 1-1,5 години.
Аплікації, маски для обличчя. Для догляду за шкірою під очима з метою профілактики і усунення зморшок олію жожоба використовують в чистому вигляді. З цією метою особливо ефективне застосування суміші з додаванням до 1 столовій ложки олії жожоба 1-2 крапель ефірних масел лиметта, неролі, ладану, троянди або сантала.
При проблемній шкірі можна використовувати олію жожоба в чистому вигляді, в поєднанні з одним з жирних рослинних олій у співвідношенні 1: 1 або з додаванням 2-3 крапель ефірних олій на 1 столову ложку жирової основи. При вугровій висипці додають каюпутову ефірну олію, при сонячних опіках - лавандову. Серветки, змочені масляною сумішшю накладати на проблемні ділянки шкіри на 15-20 хв.
Для догляду за шкірою обличчя після гоління, для змащування використовують чисту олію жожоба або додають до неї ефірні олії рожевого дерева (1-2 краплі на 1 столову ложку жожоба).
Збагачення косметичних засобів: до 10 г крему, 10 мл тоніка або лосьйону додати 5-10 мл олії жожоба; на 100 мл шампуню або бальзаму для волосся додати 7-10 мл олії.
Інше застосування
Олія Жожоба набула великого значення і в промисловості для виробництва й обробки пластиків і мастильних матеріалів.