Ацетон в сечі - явище, що нерідко зустрічається, найчастіше стосується дітей і є одним з ознак вельми важкого стану - ацетонемічного синдрому (АС). Точно встановити подібний діагноз повинен педіатр. При повторних нападах оцінити зміни в стані хворого можна за допомогою спеціальних тестів CITOLAB K.
Особливо важливо проконтролювати самопочуття в таких випадках:
- Сильне блювання (часто багаторазово).
- Посилення нудоти навіть від мінімальної кількості випитої води.
- Висока температура.
- Загальна слабкість, апатія, сонливість, сухість шкіри і слизових оболонок.
- Блідість шкіри при яскравому рум'янці.
- Виразний запах ацетону від сечі і блювотних мас.
Всі ці прикмети мають насторожити близьких хворого. Часто в цей період дитина відмовляється від їжі, а постійна нудота не дозволяє її напоїти. Це може привести до таких наслідків: зневоднення і загального отруєння організму. Маючи в домашній аптечці доступний ацетон-тест CITOLAB K, можна ще до приїзду лікаря виявити нездужання і прийняти екстрені заходи.
Спосіб застосування
Забір зразка і приготування
Проведіть забір зразка сечі в чисту, суху ємність. Не додавайте консерванти в зразок. Використовуйте сечу якомога швидше після забору, попередньо добре її змішавши. Не центрифугуйте зразок. Якщо тестування провести відразу після забору зразка неможливо, слід зберігати його в холодильнику, але не в морозильній камері і потім довести до кімнатної температури безпосередньо перед тестуванням.
Процедура тестування
Для отримання правильних результатів слід дотримуватися процедури тестування.
- Дістаньте смужку із контейнера і відразу закрийте його кришкою. Огляньте смужку. Тест-смужка не придатна для використання, якщо тестова зона знебарвлена або потемніла.
- Занурте тестову зону смужки в сечу не більше ніж на 2 секунди.
- Проведіть ребром смужки по краю ємкості для того, щоб видалити залишки сечі, при цьому тестова зона не повинна торкатися краю ємності.
- Тримаючи смужку в горизонтальному положенні, промокніть її адсорбуючим матеріалом для остаточного видалення залишків сечі.
- Інтерпретацію результатів тестування проведіть через 60 секунд при інтенсивному освітленні шляхом порівняння результатів тестування зі шкалою кольорів на контейнері. При обліку результатів смужку слід тримати в горизонтальному положенні.
Умови зберігання
Після вилучення необхідної кількості смужок, контейнер необхідно закрити, щільно закрутивши кришку.
Зберігати в сухому прохолодному місці при температурі від 2 до 30 °С. Щільно закритим. Не заморожувати.
Уникати вологи і прямих сонячних променів.
При зберіганні в контейнері смужки стабільні до закінчення терміну придатності, зазначеного на упаковці. Термін придатності 24 місяці.
Не застосовувати після закінчення терміну придатності.
Застереження
Тільки для професійної in vitro діагностики.
Не виймати осушувач з контейнера зі смужками.
Відкривати контейнер і діставати смужки потрібно безпосередньо перед тестуванням.
Не застосовувати тест в разі пошкодження цілісності контейнера.
Зберігати в недоступному для дітей місці.
Тест-смужки призначені тільки для дослідження сечі і не повинні використовуватися для аналізу інших біологічних рідин організму.
Місце роботи повинно бути чистим і без слідів миючих або інших хімікатів.
Дотримання часу інтерпретації результатів, зазначеного на етикетці контейнера, є важливим для отримання правильних результатів. В іншому випадку результат вважається недійсним.
Не торкатись тестової зони на смужці.
Вплив ліків або метаболітів на результат тестування в деяких випадках заздалегідь невідомий. У сумнівних випадках рекомендується повторити тестування після відміни медикаментів, які могли потенційно вплинути на результати тестування.
Речовини, які сприяють зміні кольору сечі, можуть вплинути на інтерпретацію результату.
Як і у всіх випадках діагностики, заключний не повинен базуватися тільки на результаті одного тесту і встановлюється лікарем.
Поводитися зі зразками сечі слід як з потенційно інфікованим матеріалом.
Утилізувати зразки та використані матеріали слід в контейнер для відпрацьованого біологічного матеріалу відповідно до вимог чинного законодавства.