Название
БЕТАДИН®
Основные свойства, форма выпуска
Мазь 10% по 20 г у тубах
Категория назначения
Умови відпуску. Без рецепта.
Состав
1 г мазі містить 100 мг полівідону-йоду (відповідає 10 мг/г вільного активного йоду); допоміжні речовини: натрію бікарбонат, макрогол, вода очищена.
Фармакотерапевтическая группа
Антисептичні та дезінфікуючі засоби. Код АТС D08A G02.
Фармакологические свойства
Фармакодинаміка. Мазь – антисептичний препарат з широким спектром протимікробної дії відносно бактерій, вірусів, грибків і найпростіших мікроорганізмів. Повідон-йод є комплексом йоду та полімеру полівінілпіролідону, який звільнює йод протягом певного часу після його нанесення на шкіру. Елементарний йод виявляє сильний герміцидний ефект. Механізм дії: вільний йод здійснює швидкий герміцидний ефект, а полімер є депо для йоду. При контакті зі шкірою та слизовими оболонками з полімера виділяється значні кількості йоду. Йод реагує з окислюючими групами амінокислот, що входять до складу ферментів і структурних білків мікроорганізмів, інактивуючи чи руйнуючи ці білки. Більшість мікроорганізмів знищуються при дії in vitro менше ніж за хвилину, а основна руйнівна дія відбувається у перші 15 – 30 секунд. При цьому йод знебарвлюється, у зв’язку з чим зміна насиченості коричневого кольору є індикатором його ефективності. Фармакокінетика. Абсорбція і ниркова екскреція повідону-йоду залежить від його молекулярної маси, а так як вона коливається в межах 35 000 – 50 000, то можлива затримка речовини. Виводиться препарат з організму переважно через нирки.
Показания
Профілактика інфекцій при дрібних порізах та саднах, невеликих опіках і незначних хірургічних процедурах. Лікування грибкових та бактерицидних інфекцій шкіри, а також інфекцій пролежнів і трофічних виразок.
Противопоказания
Підвищена чутливість до йоду чи підозра на неї. Пацієнти з порушеннями функції щитовидної залози (вузловий колоїдний зоб, ендемічний зоб і тиреоїдит Хашимото). Перед та після лікування та сцинтиграфії з радіоактивним йодом. Герпетиформний дерматит Дюринга.
Применение
Препарат для місцевого застосування. Для лікування інфекції: наносити один або два рази на день. Тривалість лікування - не більше 14 діб. Для профілактики інфекції: наносити один або два рази на тиждень, доки це необхідно. Уражену шкіру необхідно очистити і висушити. Тонким шаром нанести мазь на уражену поверхню шкіри. На оброблену шкіру можна накласти пов’язку.
Передозировка
Для гострої йодної інтоксикації характерні такі симптоми: - металічний присмак у роті, підвищене слиновиділення, відчуття печії чи біль у роті чи у глотці; - подразнення та набряк в очах; - шкірні реакції; - шлунково-кишкові порушення; - порушення функції нирок і анурія; - недостатність кровообігу; - набряк гортані з вторинною асфіксією, набряк легень, метаболічний ацидоз, гіпернатріємія. Лікування: слід провести симптоматичну та підтримуючу терапію з особливою увагою до електролітного балансу, функції нирок і щитовидної залози
Взаимодействие
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Одночасне застосування Бетадину і ферментних мазей для лікування ран знижує ефективність обох препаратів. Препарати, що містять ртуть, срібло, перекис водню чи тауролідин можуть взаємодіяти з комплексом повідон-йоду, у зв’язку з цим їх сумісне застосування не рекомендується.
Побочные действия
У поодиноких випадках препарат може спричинювати шкірні реакції гіперчутливості, наприклад контактний дерматит з утворенням псоріазоподібних червоних дрібних бульозних елементів. У пацієнтів з раніше виявленими захворюваннями щитовидної залози можливий розвиток елементів гіпертиреозу, викликаний йодом. Нанесення повідон-йоду на обширні поверхні ран чи тяжкі опіки може спричинити небажані явища, наприклад, зміни рівня електролітів сироватки крові (гіпернатріємія) і осмолярності, метаболічний ацидоз, порушення функції нирок та гостру ниркову недостатність.
Дети, беременные, водители
Вагітність та період лактації. Регулярне застосування повідон-йоду у вагітних і жінок у період годування груддю можливе тільки у випадку абсолютних показань і в малих дозах, оскільки абсорбований йод проникає через плацентарний бар’єр і може потрапляти у грудне молоко. Рівень повідон-йоду у молоці вище його рівня у сироватці крові. Застосування цього препарату може викликати „перебіговий” гіпертиреоз плоду і новонародженого. В таких випадках може знадобитися обстеження функції щитовидної залози у дитини. Слід не допускати випадкового потрапляння препарату дітям в рот та шлунково-кишковий тракт.
Специальные указания
Препарат призначений виключно для місцевого застосування. Довготривале застосування може спричинювати подразнення, а інколи і тяжкі реакції шкіри. При появі признаків подразнення чи гіперчутливості нанесення препарату слід припинити. Значні кількості йоду можуть викликати гіпертиреоз у хворих із порушенням функції щитовидної залози. Тому їм обмежують застосовування мазі щодо часу і площі поверхні шкіри, що обробляється. Якщо під час лікування виникнуть симптоми гіпертиреозу, слід перевірити функцію щитовидної залози. Слід уникати високих доз йоду у новонароджених і дітей раннього віку, оскільки шкіра має більшу проникливість, і у них частіше спостерігається підвищена чутливість до йоду, що збільшує ризик розвитку гіпертиреозу. Таким пацієнтам застосовувати повідон-йод слід маленькими дозами. У разі необхідності контролювати функцію щитовидної залози у дітей. Особливої обережності необхідно дотримуватись при регулярному застосуванні препарату у пацієнтів із раніше діагностованою нирковою недостатністю. Слід уникати регулярного застосування мазі у хворих, що отримують препарати літію.
Условия хранения
Умови та термін зберігання. Зберігати при температурі не вище 25 оС та недоступному для дітей місці. Термін придатності – 3 роки. Не можна застосовувати препарат після закінчення терміну придатності, зазначеного на упаковці. Умови відпуску. Без рецепта.