Название
БОРНА КИСЛОТА
Основные свойства, форма выпуска
Кристалічний порошок або кристали білого кольору, або безбарвні, блискучі, жирні на дотик пластинки.
Состав
1 контейнер або пакет містить 10 г кислоти борної.
Фармакотерапевтическая группа
Антисептичні та дезінфікуючі засоби. Код АТС D08AD.
Фармакологические свойства
Борна кислота має антисептичну і фунгістатичну активність, а також чинить в’яжучу дію. Коагулює білки (в тому числі ферментні) мікробної клітини, порушує проникність клітинної оболонки. 5% водний розчин інгібує процеси фагоцитозу, 2-4% розчин затримує ріст і розвиток бактерій. Має слабку подразнювальну дію на грануляційні тканини. Адсорбується через уражену ділянку шкіри, слизову оболонку травного тракту (при випадковому потраплянні всередину). Препарат добре проникає через шкіру и слизові оболонки; погано виводиться із організму і може накопичуватися у внутрішніх органах та тканинах.
Показания
Кон’юнктивіти, дерматити, екземи, у тому числі мокнуча екзема, попрілості, піодермія, гострі та хронічні отити, кольпіти.
Противопоказания
Підвищена чутливість до кислоти борної, порушення функції нирок, хронічний мезотимпаніт з нормальною або мало зміненою слизовою оболонкою, травматичні перфорації барабанної перетинки; періоди вагітності і лактації, для обробки молочних залоз, дітям віком до 15 років.
Применение
Борну кислоту застосовують у дорослих і дітей старше 15 років, враховуючи при цьому можливість нанесення лише на обмежені ділянки тіла. 0,5%, 1%, 2%, 3% спиртові розчини застосовують при отитах: у зовнішній слуховий прохід вводять змочені розчином турунди, а також закапують по 3 – 5 крапель 2 – 3 рази на добу. При дерматитах, мокнучій екземі для примочок використовують 3% водний розчин. Водні розчини готують із порошку ex tempore. При піодермії, попрілостях для змазування уражених ділянок шкіри застосовують також у вигляді 10% розчину в гліцерині. Цей розчин використовують і для змазування слизової оболонки при кольпітах. Для промивання кон×юнктивального мішка при кон×юнктивітах призначають 2% водний розчин. Тривалість курсу лікування – не більше 3-5 діб.
Передозировка
У разі випадкового вживання препарату внутрішньо провести зондове промивання шлунка, призначити внутрішньо сольові проносні засоби, ентеросорбенти (активоване вугілля), симптоматичну терапію. Симптоми гострого отруєння: нудота, блювання, діарея, порушення кровообігу та пригнічення ЦНС, зниження температури тіла, шок, кома, еритематозний висип. У разі тяжкого отруєння вживають заходів щодо підтримання життєво важливих функцій організму, проводять гемодіаліз або перитонеальний діаліз, замінне переливання крові. При тривалому застосуванні препарату на великих за площею ділянках шкіри можуть виникати симптоми хронічної інтоксикації: набряк тканин, виснаження, стоматит, екзема, порушення менструального циклу у жінок, анемія, судоми, алопеція. У цих випадках препарат відміняють, проводять симптоматичне лікування.
Взаимодействие
Взаємодія поки що невідома. При одночасному застосуванні будь-яких інших лікарських засобів слід повідомити лікарю.
Побочные действия
Можливий (особливо при передозуванні, тривалому застосуванні, порушенні функції нирок) розвиток гострих і хронічних реакцій – нудоти, блювання, головного болю, сплутаності свідомості, судом, проносу, шкірного висипу, десквамації епітелію. Може розвинутися олігурія. В окремих випадках виникають шокові стани. У разі появи будь-яких небажаних явищ необхідно звернутися до лікаря !
Дети, беременные, водители
Условия хранения
5 років. Препарат не можна застосовувати після закінчення терміну придатності, зазначеного на упаковці. Зберігати у захищеному від світла місці при кімнатній температурі (15-25°С). Зберігати в недоступному для дітей місці