Название
Бетадине
Основные свойства, форма выпуска
Розчин нашкірний.
Состав
діюча речовина: повідон-йод (Povidone-Iodine); 100 мл розчину містять 10 г повідон-йоду, що еквівалентно 1 г активного йоду; допоміжні речовини: натрію гідроксид; калію йодат; гліцерин; кислота лимонна, моногідрат; натрію гідрофосфат, дигідрат; ноноксинол 9; вода очищена.
Фармакотерапевтическая группа
Антисептичні та дезінфекційні засоби. Повідон-йод. Код АТС D08A G02.
Фармакологические свойства
Бетадине® – антисептичний препарат широкого спектра протимікробної дії по відношенню до бактерій, деяких вірусів, грибків i найпростіших мікроорганізмів. При контакті зі шкірою та слизовими оболонками йод поступово вивільняється та чинить бактерицидну дію. При утвореннi комплексу із полiмером полівінілпіролідону йод в значнiй мiрi втрачає мiсцевоподразнювальну дію, яка притаманна спиртовим розчинам йоду, i тому добре переноситься шкiрою, слизовими оболонками i ураженими поверхнями. Завдяки механізму дії резистентність на препарат, у тому числі вторинна резистентність, при довготривалому застосуванні не розвивається. Довготривале нанесення препарату на великi рановi поверхнi чи тяжкi опiки, а також слизовi оболонки може призвести до всмоктування значноï кiлькостi йоду. Як правило, внаслiдок довготривалого застосування препарату вмiст йоду у крові швидко пiдвищується. Концентрацiя повертається до початкового рiвня через 7-14 дiб пiсля останнього застосування препарату. Абсорбцiя i ниркова екскрецiя повiдону-йоду залежить вiд його молекулярноï маси, а оскiльки вона коливається в межах 35,000-50,000, то можлива затримка речовини. Виводиться препарат з органiзму переважно нирками. Об’єм розподiлу вiдповiдає приблизно 38 % маси тiла, період бiологiчного напiввиведення пiсля вагiнального застосування становить приблизно 3,8-6,0 мкг/дл, а рiвень неорганiчного йоду – 0,01-0,5.
Показания
- Дезінфекція рук і антисептична обробка шкіри і слизових оболонок, наприклад, перед хірургічними операціями, гінекологічними та акушерськими процедурами, катетеризацією сечового міхура, біопсією, ін’єкціями, пункціями, взяттям крові, а також як перша допомога при випадковому забрудненні шкіри інфікованим матеріалом; - антисептична обробка ран та опіків; - гігієнічна та хірургічна дезінфекція рук.
Противопоказания
Підвищена чутливість до йоду та інших компонентів препарату; герпетиформний дерматит Дюринга; гіпертиреоз, аденома чи порушення функції щитовидної залози; перед та після лікування радіоактивним йодом; ниркова недостатність; вагітність та період годування груддю; дитячий вік до 1 року.
Применение
Препарат призначений для зовнішнього застосування в розчиненому та нерозчиненому вигляді. Не слід змішувати препарат з гарячою водою. Припустиме лише короткочасне нагрівання до температури тіла. Дозування. Нерозведений розчин застосовують для обробки рук і шкіри перед хірургічною операцією, катетеризацією сечового міхура, ін’єкціями, пункціями. Розчини можна застосовувати 2 - 3 рази на день. Гігієнічна дезінфекція рук: 2 рази по 3 мл нерозведеного розчину – кожна доза по 3 мл залишається на шкірі протягом 30 с. Хірургічна дезінфекція рук: 2 рази по 5 мл нерозведеного розчину – кожна доза по 5 мл залишається на шкірі протягом 5 хв. Для дезінфекції шкіри нерозведений розчин після його застосування залишається до висихання. За зазначеними вище показаннями розчин можна застосовувати після розведення водопровідною водою. При операціях, а також при антисептичній обробці ран та опіків для розведення треба застосовувати фізіологічний розчин чи розчин Рінгера. Рекомендуються такі розведення: Показання Розведення Об’єм препарату/ об’єм розчину, що розчиняє Вологий компрес 1:5 – 1:10 200 мл – 100 мл/1 л Сидячі ванни 1:25 40 мл/1 л Передопераційна ванна 1:100 10 мл/1 л Гігієнічна ванна 1:1000 10 мл/10 л Спринцювання піхви Введення ВМС Зрошення промежини Зрошення в урології 1:25 4 мл/100 мл Зрошення хронічних і післяопераційних ран 1:2 – 1:20 50 мл – 5 мл/100 мл Зрошення в ортопедії і травматології Зрошення при операціях у порожнині рота 1:10 10 мл/100 мл Розчин слід розводити безпосередньо перед застосуванням.
Передозировка
У разі передозування повідон-йодом імовірні наступні симптоми: анурія, недостатність кровообігу, набряк гортані зі слабким пульсом або без пульсу, набряк легенів, порушення обміну речовин. Довготривала обробка опікових ран значними кількостями повідон-йоду може спровокувати порушення електролітного балансу або осмоляльності сироватки крові з порушенням функції нирок або метаболічним ацидозом. Лікування − симптоматичне. При інтоксикації, обумовленій прийомом препарату внутрішньо, показано негайне введення харчових продуктів, що містять крохмаль або білок (наприклад, розчин крохмалю у воді або молоко), промивання шлунка 5 % розчином тіосульфату натрію або, у разі потреби, внутрішньовенне введення 10 мл 10 % розчину тіосульфату натрію з 3-годинними інтервалами. Показаний моніторинг функції щитовидної залози для раннього виявлення гипертиреозу, спричиненого йодом.
Взаимодействие
Повідон-йод не слід застосовувати одночасно з дезінфікуючими засобами, що містять хлоргексидин, перекис водню, тауролідин, сульфадіазин срібла, ртуть і луж, із-за можливого часткового зниження активності препарату. Одночасне місцеве нанесення повідон-йоду і бензойної настоянки призводить до зниження значення рН, що може викликати відчуття печіння, особливо якщо рана перев'язана. Одночасне застосування повідон-йоду і препаратів літію може викликати синергічний гіпотиреоїдний ефект.
Побочные действия
Можливі місцеві прояви підвищеної чутливості до йоду (гіперемія, свербіж і печіння, відчуття тепла), подразнення шкіри, слизової оболонки. При прояві цих ознак слід припинити застосування препарату. Можливий розвиток алергічних реакцій у вигляді висипання на шкірі, кропив'янки, ангіоневротичного набряку, анафілактичного шоку. Трапляються випадки гіпотиреозу і гіпертиреозу. Тривале застосування повідон-йоду на великих ранах і при тяжких опіках може призвести до розвитку системних побічних ефектів, метаболічного ацидозу, гіпернатріємії, нейтропенії і порушення функції нирок, до розвитку симптомів йодизму (металевий присмак у роті, підвищене слиновиділення, паротит, набряк очей або гортані, коню'нктивіт, ларингіт, риніт, бронхіт, набряк легенів, головний біль, розлади з боку травного тракту).
Дети, беременные, водители
Застосування у період вагітності або годування груддю. Повідон-йод не рекомендується застосовувати в період вагітності або годування груддю. Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або роботі з іншими механізмами. Не впливає. Діти. Застосування повідон-йоду протипоказано у дітей віком до 1 року.
Специальные указания
Загальноприйнятого або тривалого застосування повідон-йоду необхідно уникати пацієнтам при опіках, особливо коли охоплено більше 20 % поверхні тіла, і при великих відкритих ранах, а також при нирковій і печінковій недостатності. Слід з обережністю застосовувати повідон-йод у дітей (особливо новонароджених), оскільки підвищення рівня йоду в плазмі крові може призвести до збільшення ризику ниркової недостатності. Слід контролювати функцію щитовидної залози. При захворюваннях щитовидної залози (особливо у хворих літнього віку) повідон-йод можна застосовувати тільки під контролем лікаря. Застосування повідон-йоду може перешкоджати сцинтиграфії щитовидної залози. Не слід застосовувати повідон-йод протягом 1-2 тижнів до початку сцинтиграфії щитовидної залози. Бетадине®, розчин, повинен мати коричнево-червоний колір. Втрата кольору свідчить про значне зниження ефективності препарату. Світло і температура вище 40 оС прискорюють розпад діючої речовини препарата. Розчин чинить протимікробну дію при рН 2,0-7,0. Розчин призначено тільки для зовнішнього застосування.
Условия хранения
Термін придатності. 3 роки. Не застосовувати після закінчення терміну придатності, зазначеного на упаковці. Умови зберігання. Зберігати при температурі не вище 25 оС. Зберігати в недоступному для дітей місці.