Название
БЕТАДИНЕ міжнародна та хімічна назви: повідон-йод (Povidone-Iodine); 2- піролідинон, 1-етеніл-, гомополімер у суміші з йодом; 1-вініл-2-піролідинон полімер у суміші з йодом;
Основные свойства, форма выпуска
Розчин 10% по 100 мл у флаконах № 1 основні фізико-хімічні властивості: прозорий розчин коричнево-червоного кольору, із запахом йоду;
Состав
100 мл розчину містять 10 г повідон-йоду, що еквівалентно 1 г активногойоду; допоміжні речовини: натрію гидроксид, калію йодат, гліцерин, кислотилимонної моногідрат, натрію дигідрофосфат, ноноксинол 9, вода очищена.
Фармакотерапевтическая группа
Антисептичні та дезінфекційні засоби. Код АТС D08AG02.
Фармакологические свойства
Фармакодинаміка. Бетадине розчин містить активну речовину повідон-йод у формі комплексуполівінілпіролідон-йоду. Цей комплекс належить до йодофорів, які єпереносниками йоду та забезпечують його розчинність у воді. При контакті зішкірою та слизовими оболонками йод поступово вивільняється із комплексу та виявляєяскраво виражену антисептичну та дезінфікуючу дію на бактерії, віруси, грибки,найпростіші та спори. Бактерицидна дія розвивається звичайно протягом 15−60сек. Повідон-йод зберігає протимікробну дію в присутності крові, гною тасироватки. Фармакокінетика. У здорових дорослих осіб при місцевій аплікації повідон-йодуспостерігаються мінімальна системна абсорбція та незначні сироватковіконцентрації йоду. Більш значна абсорбція йоду із повідон-йоду можлива після тривалоголікування, при нанесенні на великі поверхні, відкриті рани, при дуже частомунанесенні.
Показания
- Оброблення (дезінфекція) шкіри та слизових оболонок пацієнта (у т.ч.слизової оболонки піхви) до та після проведення оперативних втручань, ін’єкційта аспірацій; - оброблення ран; попередження інфекції при опіках, порізах,пошкодженнях; - інфіковані пролежні, трофічні виразки, піодермії.
Противопоказания
- Підвищена чутливість до йоду; - герпетиформний дерматит Дюринга; - гіпертиреоз, аденома щитовидної залози; - перед та після лікування радіоактивним йодом; - печінкова та ниркова недостатність; - вагітність і годування груддю; - діти до 1 року.
Применение
Використовують без розведення. Обробляють відповідну ділянку 2−3рази на добу з експозицією 2−3 хв. Курсове лікування триває доти, докиіснує інфекція або ризик інфікування. У випадку виникнення рецидивуючоїінфекції після припинення лікування розчином Бетадине лікування можнаповторити.
Передозировка
Передозування повідон-йоду виявляется у вигляді йодної токсичності абогіпертиреозу, зумовленого йодом. Лікування − симптоматичне. У випадку проковтування розчину повідон-йоду можливі такі прояви: болі вепігастрії, нудота, блювання, пронос, гіпертонія, тахікардія, ціаноз, колапс ікома. Рекомендується вживати їжу, яка містить крохмаль та білки (крохмаль,перемішаний з молоком або водою).
Взаимодействие
Повідон-йод не слід застосовувати одночасно з дезінфекційними засобами,які містять хлоргексидин, сульфадіозин срібла, ртуть і луг, через можливучасткову неактивність. Одночасне місцеве нанесення повідон-йоду та бензойної настойкипризводить до зниження рН, що може спричинити відчуття печіння зокрема, якщорана перев’язана. Одночасне застосування повідон-йоду та літію може спричинитисинергічний гіпотиреоїдний ефект.
Побочные действия
Подразнення шкіри, слизової оболонки. Можливі місцеві прояви підвищеної чутливості до йоду (гіперемія,свербіж і печіння). При появі цих ознак слід припинити застосування препарату. Описані випадки гіпотиреозу та гіпертиреозу. Екстенсивне та тривалемісцеве застосування повідон-йоду іноді може спричинти нейтропенію.
Дети, беременные, водители
Вагітність і годування груддю. Повідон-йод не рекомендується застосовувати в періоди вагітності ігодування груддю.
Специальные указания
Особливості застосування. Загальноприйнятого та тривалого застосування повідон-йоду необхідноуникати пацієнтам при опіках, особливо коли охоплено більше 20% поверхні тіла,та при великих відкритих ранах. При захворюваннях щитовидної залози (особливо у хворих похилого віку)повідон-йод можна застосовувати тільки під контролем лікаря. Застосування повідон-йоду може перешкоджати сцинтиграфуванню щитовидноїзалози. Не слід застосовувати повідон-йод протягом 1−2 тижнів до початкусцинтиграфування щитовидної залози. Розчин Бетадине повинен бути коричнево-червоного кольору. Обезбарвленнярозчину свідчить про зниження ефективності препарату. Світло та температура вище 40оС прискорюють розпад активноїречовини препарату. Комплекс повідон-йоду активний при рН 2,0−7,0. Розчин призначений тільки для зовнішнього застосування.
Условия хранения
Зберігати в недоступному для дітей місці притемпературі не вище 25 ºС. Термін придатності − 3 роки. Не застосовувати після закінченнятерміну придатності, зазначеного на упаковці.